Czytelnia

Szymon Bociąg

tel. 501 949 094
Umów się online

Interakcje z minerałami

Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty wapnia, żelaza i magnezu. Jony wapnia tworzą z niektórymi lekami nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia, co powoduje zmniejszenie wchłaniania i narażenie pacjenta na brak ich terapeutycznego działania.

Wykazano, że jednoczesne przyjmowania wapnia, lub produktów bogatych w ten składnik (mleko, produkty mleczne) może spowodować zmniejszenie stężenia leków we krwi o ok. 50%. Grupą leków szczególnie wrażliwych na działanie wapnia są leki stosowane w leczeniu zakażeń dróg oodechowych i moczowych (fluorochinolony, tetracykliny). Do interakcji może dojść także w przypadku zażywania preparatów wapnia jednocześnie z β-blokerami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Stwierdzono, że dochodzi do interakcji na etapie wchłaniania, co może powodować zmniejszenie stężenia leku we krwi i tym samym brak jego działania. Podobne interakcje mogą zachodzić pomiędzy lekami stosowanymi w leczeniu osteoporozy, hiperkalcemii nowotworowej oraz lekami o działaniu moczopędnym.

Niebezpieczestwo interakcji zachodzi także pomiędzy lekam, a preparatami żelaza i magnezu często uwzględnianymi w suplementacji sportowej. W badaniach klinicznych stwierdzono, że suplementy tych pierwiastków zażywane z hormonami tarczycy mogą osłabiać aktywność stosowanych leków hormonalnych. Tyroksyna ma zdolność tworzenia stabilnych kompleksów z żelazem, co może wpływać na osłabienie wchłaniania leku. Z tego tytułu hormony taczycy powinny być zażywane z co najmniej dwu godzinnym odstępem od spożycia żelaza, magnezu lub preparatów wieloskładnikowych zawierających te minerały. Podobne interakcje mogą zachodzić z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona czy w chorobie Wilsona (związanej z nadmiernym gromadzeniem miedzi w organizmie).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Interakcje z minerałami

Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty wapnia, żelaza i magnezu. Jony wapnia tworzą z niektórymi lekami nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia, co powoduje zmniejszenie wchłaniania ...

czytaj więcej

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy dopuszczone do obrotu handlowego są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawiać się w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwości na zawarte w nich ...

czytaj więcej